Dom Zdrowie Żołędzie

Żołędzie

4 min odczyt
0
0
922
Żołędzie

To zdrowa i smaczna przekąska nie tylko dla leśnych zwierząt

W polsce występuje głównie dąb szyputkowy (Quercus robur) i dąb bezszypulkowy (Quercus petraea). Znane od wieków drzewo jest symbolem siły, długowieczności, zdrowia i szlachetności. Pierwsze wzmianki o chlebie z mąki żołędziowej pochodzą z 139 r. przed Chrystusem, z Luzytanii. W Ameryce Indianie, szczególnie na terenach Kalifornii, przez długie miesiące potrafili żywić się głównie żołędziami. Było to dla nich źródło skrobi, tłuszczów oraz białka.

Aby pozbyć się goryczy z zawartej w nich toksycznej taniny plemiona Cowlitz i Pajutów wyplatali spichlerze, w których owoce długo leżakowały, bądź kładli je w doły wyłożone ziołami, głownie szałwią. Inne wspólnoty zatapiały żołędzie w bagnach lub osuwiskach gliny, co zdecydowanie lepiej pozbawiało je goryczy. Z kolei Potawatomi moczyli w źródłach woreczki płócienne z obranymi żołędziami, a Czipewejowie z popiołu i wody mieszali pierwsze ługi. N’a przełomie XIX i XX w. żołędzie były najlepszą paszą dla zwierząt hodowlanych. W Polsce, w czasach głodu, odpow iednio przygotowane żołędzie mielono i dodawano do mąki chlebowej lub przyrządzano z niej kawę. Jeszcze podczas II wojny swlatowej siekane żołędzie gotowano zamiast kaszy. Dostarczały organizmowi lekkostrawnej skrobi, pęczniejącej w przewodzie pokarmowym, a więc szybko zaspokajającej głód. Były źródłem węglowodanów, tłuszczów, białka, witamin z grupy B. manganu, magnezu, potasu, fosforu i miedzi. Żołędzie do tej pon są chętnie spożywane w Hiszpanii, Turcji i we Włoszech.

W Europie dotąd stosuje się liście dębowe jako przyprawę i konserwant do kiszonek. Młode liście dodają pieprznego posmaku sałatkom. Kora ma zastosowanie w lecznictwie. W Portugalii popularne są żołędziowe biszkopty. Żołędzie piecze się w ognisku, stosuje do zagęszczania zup, przygotowania placków, kawy i oryginalnych deserów. Największym producentem żywności z żołędzi jest gospodarstwo na Półwyspie Iberyjskim. Pomimo zawartości cennych składników i leczniczego działania nie powinno się spożywać dużej ilości niewyługowanych żołędzi. Grozi to zatruciem, a nawet śmiercią. Nie poleca się stosowania kory dębu przy nadciśnieniu, chorobach serca i zakaźnych. Spożywanie owoców dębu wyklucza gorączka, osłabienie i oparzenia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Jakie świece ręcznie robione można kupić?

  Każdemu Klientowi powinno zależeć na tym, by zdecydować się na dobrej jakości świece ręczn…
 • Podatki

  Podatkowe szaleństwo Okres wiosny to czas składania do urzędów naszych rozliczeń podatkowy…
 • W świecie butelek

  Żyjemy w świecie, w którym otacza nas mnóstwo plastiku. Prawie wszystko pakowane jest w pl…
Załaduj więcej Redaktor
 • W świecie butelek

  Żyjemy w świecie, w którym otacza nas mnóstwo plastiku. Prawie wszystko pakowane jest w pl…
 • Białko

  Zalety stosowania białka dla sportowców. Niezbędny budulec mięśni. Białko na pewno jest bu…
 • Co robić, aby się nie przeziębiać?

  Wszystko wskazuje na to, że masz przeziębienie? Świadczą o tym bowiem charakterystyczne ob…
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jakie świece ręcznie robione można kupić?

Każdemu Klientowi powinno zależeć na tym, by zdecydować się na dobrej jakości świece ręczn…