Dom Hobby Symbole narodowe – symbole, który każdy patriota powinien znać

Symbole narodowe – symbole, który każdy patriota powinien znać

3 min odczyt
0
0
843

Odzież patriotyczna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze do niedawna, ubrania w tym stylu dostępne były jedynie w specjalistycznych sklepach. Obecnie znajdziemy je niemal wszędzie – również w popularnych sieciówkach. Odzież patriotyczna, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się charakterystycznym designem. Decydując się na zakup odzieży tego typu, musimy wiedzieć, co oznaczają zamieszczone nań wzory, motywy, daty, symbole i postacie.

Wśród odzieży patriotycznej dominują ubrania z symbolami narodowymi. Mówiąc o symbolach narodowych mamy na myśli pewne wizualne, ikonograficzne bądź werbalne motywy reprezentujące naród, jego historię, cele, a także wartości. Symbol narodowy jest symbolem wspólnoty narodowej – zarówno suwerennego państwa, jak i narodu, kraju zależnego, a nawet społeczności etnokulturowej. Symbole o których mowa widnieją na odzieży patriotycznej i zyskują na znaczeniu w czasie obchodów świąt państwowych bądź społecznych inicjatyw. Decydując się na ich noszenie stajemy się reprezentantami grupy ludzi, którzy nie wstydzą się tego kim są, gdzie mieszkają i jakie wyznają wartości.

Nie należy zapominać, że odzież patriotyczna to nie tylko modne ubranie. Noszenie tego typu odzieży wymaga od nas stosownego zachowania, szczególnego poszanowania pewnych wartości, a także odpowiedniej wiedzy – również historycznej. Jeśli chodzi o najpopularniejszą w naszym kraju odzież patriotyczną dominują cztery symbole narodowe: flaga kraju, godło, znak Polski Walczącej, a także znak Szarych Szeregów. Te dwa ostatnie nie są uważane za symbole narodowe w ścisłym tego słowa znaczeniu. Są jednak głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i historii, a także nawiązują do kluczowych dla naszego kraju wydarzeń. Warto wiedzieć, że symbolami narodowymi są również sztandar Polski, hymn, a także pieczęć.

Decydując się na noszenie odzieży patriotycznej warto znać znaczenie, a nawet genezę wykorzystanego na danym ubraniu symbolu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Powody dla których Twój dom potrzebuje lampy ściennej

Kinkiety robią wrażenie w każdym pomieszczeniu i są niezbędne do dekoracji i tworzenia nas…