Choć najlepszą pamięć mamy w latach szkolnych, to nie znaczy, że później jesteśmy skazani na problemy z przyswajaniem informacji. Pamięć można skutecznie ćwiczyć oraz wspomagać, a efekty tych działań mogą zaowocować szybkim zapamiętywaniem. Jak się okazuje, istnieje kilka skutecznych sposobów, by poprawić pamięć, których warto spróbować.

1. Ćwiczenie pamięci poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń

Nie ma lepszego sposoby, by wesprzeć proces zapamiętywania niż tzw. „główkowanie”. Przykładem wytężania pracy naszego mózgu jest np. rozwiązywanie wszelkich łamigłówek i krzyżówek. Warto przetestować swoją pamięć poprzez próby zapamiętywania np. numerów telefonów. Sposobem na nieustanną pracę mózgu, dzięki której nie spadnie jego wydajność jest nauka języków obcych. Zapamiętywanie słówek nie tylko wzbogaca naszą wiedzę z językoznawstwa ale także wzmacnia proces zapamiętywania.

2. Ruch na poprawę pamięci

Jak się okazuje, by mózg prawidłowo funkcjonował potrzebuje on tlenu. Sprzyja temu aktywność fizyczna, która okazuje się bardzo cenna przy procesie zapamiętywania. Dlatego wielu specjalistów zaleca podczas nauki przechadzać się po mieszkaniu lub robić przerwy na spacer.

3. Dobry sen na dobrą pamięć

Tak wiele zależy od naszego snu, że nie sposób o nim nie wspomnieć. Spanie minimum 6h dziennie to podstawa, by organizm funkcjonował prawidłowo. Tym samym tylko wypoczęte ciało jest w stanie przyswajać większe ilości wiedzy, a ziewanie zdecydowanie nie sprzyja zapamiętywaniu.

4. Właściwa dieta na pamięć

Odpowiednia dieta, podobnie jak odpowiednia jakość snu, znacząco wpływa na pamięć. Właściwe odżywianie stymuluje produkcję neuroprzekaźników, która przesyłają impulsy pomiędzy neuronami i wpływają bezpośrednio na zdolność myślenie i kojarzenia. Stąd mówiąc o odpowiedniej diecie kluczowe jest spożycie witamin z grupy B, E i C, jak i minerałów: magnezu, potasu, fosforu, żelaza oraz cynku. Ich dostarczycielami są produkty pełnoziarniste, kasze, ziarna i pestki np. dyni i słonecznika oraz świeże warzywa i owoce.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • W świecie butelek

    Żyjemy w świecie, w którym otacza nas mnóstwo plastiku. Prawie wszystko pakowane jest w pl…
  • Białko

    Zalety stosowania białka dla sportowców. Niezbędny budulec mięśni. Białko na pewno jest bu…
  • Co robić, aby się nie przeziębiać?

    Wszystko wskazuje na to, że masz przeziębienie? Świadczą o tym bowiem charakterystyczne ob…
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Na czym polega osuszanie budynków?

Narastająca wilgoć w budynku potrafi naprawdę zniszczyć jego strukturę, a dodatkowo negaty…