Jak działa dioptromierz?

Dbanie o wzrok to nie tylko higiena pracy przy komputerze, odpowiednie oświetlenie czy używanie kropli nawilżającym. Oprócz tego nie można pominąć okresowych badań u specjalisty, który za pomocą fachowego sprzętu zbada kondycję oczu i wykryje ewentualną wadę. Byłoby to niemożliwe między innymi bez dioptromierza, zwanego również frontofokometrem. Jak działa ten przyrząd?

Dioptromierz
Dioptromierz

Działanie dioptromierza

Dioptromierz to bardzo specjalistyczne urządzenie, które wykorzystywane jest do pomiaru mocy rogówkowej. Czułość tego przyrządu gwarantuje bardzo precyzyjne wyniki badania. Ponadto dioptromierz używany jest do pomiaru rozstawu źrenic, a także sprawdzania stopnia przenikania promieniowania UV przez soczewkę. Frontofokometr jest zatem nieodłącznym narzędziem, bez którego niemożliwe jest dobranie odpowiednich szkieł w okularach pacjenta. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko moc soczewek ma wpływ na to, czy wada wzroku jest skorygowana. Trzeba również wziąć pod uwagę wspomniany już rozstaw źrenic. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana jeśli dodatkowo wada wzroku jest skombinowana z astygmatyzmem. Dzięki dioptromierzowi okulary dobierane są indywidualnie i pasują w stu procentach, gwarantując zahamowanie lub nawet cofnięcie się wady wzroku.

Zalety dioptromierza

Z uwagi na fakt, iż dioptromierz jest w stanie badać zdolność skupiającą różnych układów optycznych, możliwe jest odróżnienie dobrej jakości soczewek od tych, które nie nadają się do użytku przez pacjenta. Dodatkowo tego sprzętu można użyć również do zbadania zdolności skupiającej soczewek kontaktowych, które są coraz częściej wybierane przez osoby cierpiące na wady wzroku, zamiast tradycyjnych okularów. W ten sposób do pacjentów trafiają jedynie najlepszej jakości soczewki, które pomagają widzieć wyraźnie i nie pogłębiają wady. Dioptromierz to sprzęt używany nie tylko przez okulistów i optyków, bardzo często jest na wyposażeniu producentów soczewek oraz w zakładach szlifierskich, ponieważ zapewnia dokładne pomiary.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP4

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…