Mówiąc o witaminie B mamy na myśli cały szereg witamin z numerami od 1 do 12. Co ciekawe, niektóre z nich zostały pominięte. Witaminy B4, B8, B10 oraz B11 – niegdyś zaliczane do witamin z grupy B – zostały wykreślone z listy, gdyż nie spełniały odpowiednich kryteriów. Tak też usunięto kolejne numery – aż do 20. Co wyjątkowego kryją w sobie te witaminy? Każda z nich pełni w organizmie istotną rolę. Ich niedobór może mieć wiele negatywnych konsekwencji, podobnie też jak nadmiar.

Kilka słów o ośmiu niezwyciężonych – witaminy z grupy B:

  • Tiamina – witamina B1 ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.  Witamina ta jest  ważna dla osób aktywnych, w tym sportowców. Tiamina wspiera bowiem zamianę węglowodanów dostarczanych z pożywieniem na energię, niezbędną zarówno do wzmożonej aktywności fizycznej jak i wykonywania codziennych czynności. Witamina B1 odpowiada za zdrowe serce i naczynia krwionośne.
  • Ryboflawina – witamina B2 jest niezbędna w zakresie produkcji czerwonych krwinek, a także… wzrostu organizmu. Dodatkowo, pełni tą samą role co tiamina – bierze udział w procesach energetycznych. Ryboflawina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pokarmowego, oddechowego, krwionośnego, a także zmysłu wzroku i skóry.
  • Niacyna – witamina B3 – podobnie jak wyżej wskazane – również bierze aktywny udział w procesach energetycznych organizmu. Dodatkowo, wspiera układ trawienny i oddziałuje na wygląd skóry i włosów. Niacyna ma istotny wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego oraz mózgu, wspiera syntezę hormonów płciowych i obniża poziom cholesterolu w organizmie.
  • Kwas pantotenowy – witamina B5 bierze aktywny udział w procesie utleniania węglowodanów oraz kwasów tłuszczowych (metabolizm). Dodatkowo, wspiera produkcję wybranych hormonów, neuroprzekaźników oraz przeciwciał.
  • Witamina B6 – tak jak witamina B5 bierze udział w produkcji przeciwciał, a także hemoglobiny. Dodatkowo, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Ma istotny wpływ na pracę serca.
  • Biotyna – witamina B7 (witamina H, koenzym R) pełni kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Jest niezbędna do wzrostu komórek i bierze udział w transporcie CO2. Bierze udział w syntezie trombiny (wraz z witaminą K).
  • Kwas foliowy – witamina B9 jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i podziału komórek.
  • Witamina B12 – pełni kluczową rolę w metabolizmie białka, a także wspiera pracę układu nerwowego i wspomaga tworzenie się czerwonych krwinek.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…