Nasz organizm w ujęciu holistycznym to sieć powiązań, których nie można rozpatrywać oddzielnie. Kości, mięśnie, więzadła przeplatające się z narządami, wszystkimi układami – tworzą makrokosmos ciała, stopa człowieka jest mikrokosmosem. Organizm ludzki jest jedną całością i żadna z jego części nie jest mniej lub więcej ważna.

Wymienione obszary ciała są ściśle ze sobą powiązane. Wielką złożoność organizmu pokazuje miednica i ściśle z nią powiązana jama brzucha. Tam znajduje się przeważająca część przewodu pokarmowego, wątroba, trzustka, śledziona, nerki, naczynia krwionośne, chłonne, nerwy, tkanka tłuszczowa i trzy warstwy mięśni. Mięśnie, oprócz funkcji ochraniania organów jamy brzucha, stabilizują oddech. Brzuch to ważna część ciała fizycznego, emocjonalnego i energetycznego.

Równowaga w biodrach

Biodra i staw biodrowy to fizyczne centrum ciała. – Mała nierównowaga stawów, powięzi lub mięśni z nią powiązanych może być przyczyną dolegliwości w całym ciele – mówi prof. Wiktor Dega, 70% ludzi ma dolegliwości bioder, kręgosłupa, szyi. Z wiekiem i nadwagą pochylamy się do przodu, zwiększa się obciążenie w nogach i stopach. To może być przyczyną bólów kolan, pachwin, drętwienia stóp, mrowienia kończyn dolnych, nawet zaparć, bolesnych miesiączek, problemów z oddawaniem moczu, chorób krocza, podbrzusza i wiele więcej. Dno miednicy powiązane jest z całością organizmu – tu jest układ moczowy, rozrodczy i wydalania. Potrafi gromadzić też wiele traum, emocji, napięcia w tym rejonie mogą być przyczyną poronień i problemów układu rozrodczego kobiet.

Rozluźnianie przez refleksologię

Refleksy odpowiadające, bezpośrednie i pomocnicze miednicy, dołu kręgosłupa i jamy brzusznej znajdują się na całej powierzchni stóp, ich bokach, na wierzchu stopy łącznie z kostkami i nieco powyżej. Zabiegi refleksologii na stopach wykonane w całości rozluźnią i zrelaksują ciało, uwolnią natychmiast napięte mięśnie. Już w trakcie prowadzonego zabiegu następuje ulga. Po zabiegach ludzie mówią: jestem lżejszy, chodzi mi się lżej i swobodnie, nie ma napięcia w lędźwiach, ból w szyi i dole kręgosłupa wyraźnie się zmniejszył, nie ma bólu w kolanie, w pachwinie zrobiło się ciepło i luźno, mogłem wejść i zejść po schodach, mogę swobodnie obracać głową bez napięcia, luźno w jamie brzucha, przespałem noc bez bólu, mogę unieść ramię bez bólu… Podczas pracy na refleksach pachwin, lędźwi, brzucha, całej miednicy, ciało uwalnia wiele napięć. Refleksolog pamięta o pracy na stopie w rejonie szyi, karku, ramion, głowy. Te wzajemne powiązania części ciała traktuje jako refleksy pomocnicze. Dokładne rozpracowanie stref wokół kostek, pod kostkami zewnętrznej i wewnętrznej strony stopy, refleksów biodro – kolano przynosi od razu ulgę. W okolicy kostki, na jej wierzchu – wchodząc w głębię zgięcia, uwalniamy napięcia w karku i kręgach szyjnych – robi się natychmiast gorąco i luźno. Efekt!? – to cud życia. Już staranne rozpracowanie refleksów linii pięty daje uczucie lekkości i życia w całej miednicy i jamie brzucha.

Stopy obrazem kondycji organizmu

Wszystkie narosty, zrogowacenia na linii pięty i wokół pięty, na piętach są informacją o już powstających niedomaganiach miednicy, jamy brzucha, kręgosłupa, a zarazem o dyskomforcie w szyi. W refleksologii ból w refleksach dołu kręgosłupa może być powiązany z bólami głowy, karku, górnych kręgów. Obroty dużym paluchem w stawie śródstopno-paliczkowym uwalniają też szyję od napięcia. Miednica to siedlisko potężnej mocy, energii i możliwości, ale jest delikatna i wymagająca. Zabieg refleksologii otacza ją troską, dotykiem i ciepłem dłoni refleksologa i za chwilę stanie się ona centrum pozytywnych emocji, siłą życia i dobrym zdrowiem w całości pracy ciała.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…