Badanie ultrasonograficzne

Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, pozwalających na ocenę narządów, tkanek, bez konieczności zabiegu operacyjnego jest badanie ultrasonograficzne. Jest to bardzo dokładne badanie obrazowe narządów i tkanek, znajdujących się pod skórą. W skrócie nazywane jest USG. Jest to badanie, które polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne. Wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy, która składa się z dwóch najistotniejszych elementów. Należą do nich:

  • emiter – jego zadaniem jest przekazywanie fal o określonej częstotliwości do badanego narządu,
  • odbiornik ultradźwiękowy, zbiera odbite fale, dzięki czemu możemy je później zobaczyć w postaci obrazowej.

Najczęściej wykonuje się badania usg części ciała takich jak:

– klatka piersiowa – w tym badaniu zobaczymy budowę i pracę serca oraz czy pracuje prawidłowo,

– szyja – w tym badaniu możemy sprawdzić stan tarczycy oraz przytarczyc oraz węzłów chłonnych,

– jama brzuszna – w tym badaniu poznamy budowę, pracę narządów takich jak: nerki, pęcherz moczowy, trzustka, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, wyrostek,

– stawy – badanie wykonywane jest w miejscu, w którym odczuwamy ból (barki, łokcie, nadgarstki, uda, kolana, łydki, kostki).

Badanie USG
Badanie USG

Badanie USG wykonywane jest także w gabinetach ginekologicznych. Wykonywane jest u kobiet w ciąży, aby sprawdzić jak rozwija się dziecko. Wykonuje się także badanie dopochwowe u osób, które zmagają się z dolegliwościami ginekologicznymi takimi jak endometrioza, mięśniaki, polipy, guzy, stany zapalne, płyn w okolicy duglasa. Tego rodzaju badanie pokazuje budowę i wygląd macicy, jajników oraz przydatków.

Badanie USG jest powszechnie wykonywanym badaniem specjalistycznym zarówno w medycynie jak i w weterynarii. Jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym, które pokazuje bardzo małe zmiany. Jest to skuteczne badanie diagnostyczne, które można wykonać w wielu miastach, punktach, gabinetach lekarskich. Jednym z takich miejsc jest USG Opole. Można przeprowadzić tam usg dowolnie wybranego narządu, który nam doskwiera i chcemy się upewnić, że działa prawidłowo. USG jest badaniem, które w bardzo dokładny i obrazowy sposób potwierdzi lub zaprzeczy zmiany różnego pochodzenia, które zachodzą w organizmie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP4

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…