Badanie ultrasonograficzne

Jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, pozwalających na ocenę narządów, tkanek, bez konieczności zabiegu operacyjnego jest badanie ultrasonograficzne. Jest to bardzo dokładne badanie obrazowe narządów i tkanek, znajdujących się pod skórą. W skrócie nazywane jest USG. Jest to badanie, które polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne. Wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy, która składa się z dwóch najistotniejszych elementów. Należą do nich:

 • emiter – jego zadaniem jest przekazywanie fal o określonej częstotliwości do badanego narządu,
 • odbiornik ultradźwiękowy, zbiera odbite fale, dzięki czemu możemy je później zobaczyć w postaci obrazowej.

Najczęściej wykonuje się badania usg części ciała takich jak:

– klatka piersiowa – w tym badaniu zobaczymy budowę i pracę serca oraz czy pracuje prawidłowo,

– szyja – w tym badaniu możemy sprawdzić stan tarczycy oraz przytarczyc oraz węzłów chłonnych,

– jama brzuszna – w tym badaniu poznamy budowę, pracę narządów takich jak: nerki, pęcherz moczowy, trzustka, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, wyrostek,

– stawy – badanie wykonywane jest w miejscu, w którym odczuwamy ból (barki, łokcie, nadgarstki, uda, kolana, łydki, kostki).

Badanie USG
Badanie USG

Badanie USG wykonywane jest także w gabinetach ginekologicznych. Wykonywane jest u kobiet w ciąży, aby sprawdzić jak rozwija się dziecko. Wykonuje się także badanie dopochwowe u osób, które zmagają się z dolegliwościami ginekologicznymi takimi jak endometrioza, mięśniaki, polipy, guzy, stany zapalne, płyn w okolicy duglasa. Tego rodzaju badanie pokazuje budowę i wygląd macicy, jajników oraz przydatków.

Badanie USG jest powszechnie wykonywanym badaniem specjalistycznym zarówno w medycynie jak i w weterynarii. Jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym, które pokazuje bardzo małe zmiany. Jest to skuteczne badanie diagnostyczne, które można wykonać w wielu miastach, punktach, gabinetach lekarskich. Jednym z takich miejsc jest USG Opole. Można przeprowadzić tam usg dowolnie wybranego narządu, który nam doskwiera i chcemy się upewnić, że działa prawidłowo. USG jest badaniem, które w bardzo dokładny i obrazowy sposób potwierdzi lub zaprzeczy zmiany różnego pochodzenia, które zachodzą w organizmie.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Gdzie oddać ubrania?

  Brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania to problem wielu domów. Zwykle gdy za…
 • Koła przemysłowe

  Podstawowy podział kół do wózków

  Kółka do wózków pełnią niezwykle ważną rolę nie tylko w procesie produkcyjnym. Starannie d…
 • Skąd wziąć projekt studni?

  W każdym mieście są firmy projektujące studnie. Jeśli tylko komuś przyjdzie do głowy budow…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP4

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gdzie oddać ubrania?

Brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania to problem wielu domów. Zwykle gdy za…