Tuning smart w Polsce jest zupełnie legalny, jednakże obowiązują pewne normy, których trzeba przestrzegać. Normy te dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze zarówno dla kierowcy danego pojazdu jak i innych użytkowników jezdni. Przed zdecydowaniem się na dane ulepszenie naszego pojazdu – najlepiej zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które zawiera szczegółowe informacje o tym co wolno, a czego nie. Pozwoli to uniknąć problemów z płaceniem dużej grzywny.

Pierwszą zasadą jest nieograniczanie widoczności zarówno z przodu jak i z boku pojazdu. W przypadku przyciemniania szyb – współczynnik przyciemnienia musi być mniejszy niż 70%. Jeśli chodzi o zmianę kierownicy – praktycznie wszystko dozwolone, o ile kierownica ta będzie posiadała podstawowe elementy budowy. Felgi i opony nie mogą wystawać poza obrys auta, co może stanowić zagrożenie na drodze.

W przypadku lamp – nie wolno montować na nich dodatkowych elementów, które zmniejszają oświetlenie, lub zmieniają jego kolor. Zmieniony kolor może oślepiać kierowców – szczególnie w nocy. Zmniejszone oświetlenie natomiast spowoduje, że pojazd staje się mniej widoczny na drodze, może to stanowić zagrożenie szczególnie podczas trudnych warunków atmosferycznych oraz w nocy. Nie można także zmieniać oświetlenia tablicy rejestracyjnej, która musi być zawsze widoczna, oświetlona światłem białym, padającym równomiernie na tablicę. Jest to element rozpoznawczy danego samochodu, służący dla policji jako narzędzie namierzania sprawców – absolutnie nie może być modyfikowany.

Nie da się ukryć, że tuning smart polepsza zarówno wygląd jak i kondycję naszych samochodów. Warto jednak zastanowić się przed finalnym dokończeniem naszych planów i sprawdzić, czy wszystko co chcemy wykonać jest dozwolone.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…