Dom Hobby Symbole narodowe – symbole, który każdy patriota powinien znać

Symbole narodowe – symbole, który każdy patriota powinien znać

3 min odczyt
0
0
987

Odzież patriotyczna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze do niedawna, ubrania w tym stylu dostępne były jedynie w specjalistycznych sklepach. Obecnie znajdziemy je niemal wszędzie – również w popularnych sieciówkach. Odzież patriotyczna, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się charakterystycznym designem. Decydując się na zakup odzieży tego typu, musimy wiedzieć, co oznaczają zamieszczone nań wzory, motywy, daty, symbole i postacie.

Wśród odzieży patriotycznej dominują ubrania z symbolami narodowymi. Mówiąc o symbolach narodowych mamy na myśli pewne wizualne, ikonograficzne bądź werbalne motywy reprezentujące naród, jego historię, cele, a także wartości. Symbol narodowy jest symbolem wspólnoty narodowej – zarówno suwerennego państwa, jak i narodu, kraju zależnego, a nawet społeczności etnokulturowej. Symbole o których mowa widnieją na odzieży patriotycznej i zyskują na znaczeniu w czasie obchodów świąt państwowych bądź społecznych inicjatyw. Decydując się na ich noszenie stajemy się reprezentantami grupy ludzi, którzy nie wstydzą się tego kim są, gdzie mieszkają i jakie wyznają wartości.

Nie należy zapominać, że odzież patriotyczna to nie tylko modne ubranie. Noszenie tego typu odzieży wymaga od nas stosownego zachowania, szczególnego poszanowania pewnych wartości, a także odpowiedniej wiedzy – również historycznej. Jeśli chodzi o najpopularniejszą w naszym kraju odzież patriotyczną dominują cztery symbole narodowe: flaga kraju, godło, znak Polski Walczącej, a także znak Szarych Szeregów. Te dwa ostatnie nie są uważane za symbole narodowe w ścisłym tego słowa znaczeniu. Są jednak głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i historii, a także nawiązują do kluczowych dla naszego kraju wydarzeń. Warto wiedzieć, że symbolami narodowymi są również sztandar Polski, hymn, a także pieczęć.

Decydując się na noszenie odzieży patriotycznej warto znać znaczenie, a nawet genezę wykorzystanego na danym ubraniu symbolu.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…