Każdy hodowca stoi przed zadaniem wyboru paszy, z jednej strony ważne jest, by pasze były jak najwyższej jakości, jednak z drugiej strony są kwestie ekonomiczne i chęć minimalizowania kosztów. Nie można wciąż oszczędzać, ponieważ zwierzęta z pewnością na tym ucierpią. Przemysł paszowy wciąż się rozwija i mamy duży wachlarz wyboru. Pasze powinny składać się z odpowiedniej ilości białka, aminokwasów, witamin oraz innych substancji. Warto wybierać tak, by nasze zwierzęta otrzymywały odpowiednio zbilansowany pokarm.

Klasyfikacja pasz

Jakość paszy zależy od jej składu, a także sposobu w jaki jest magazynowana. W związku z tym mamy kilka jej rodzajów:

Pasza objętościowo soczysta charakteryzuje się dużą ilością wody, może to być nawet do 95%. W ich skład wchodzą zielonki-trawy i zioła- są nieocenione podczas karmienia przeżuwaczy. Kolejna grupa to kiszonki, powstają dzięki fermentacji roślin, tworząc przy okazji kawas mlekowy, który posiada funkcję konserwującą. Okopowe, które są cenne, ponieważ w nich znajduje się dużo łatwostrawnych węglowodanów. Wykorzystuje się także produkty uboczne przemysłu spożywczego.

Pasza objętościowo sucha w jej skład wchodzi siano oraz słoma. Działają stabilizująco na układ trawienny zwierząt.

Pasze treściwe są bogate w białko oraz węglowodany, a co za tym idzie niezbędne przy karmieniu zwierząt. Można tutaj wymienić ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, a także śruty poekstrakcyjne.

Pasze specjalistyczne inaczej zwane mieszankami bądź premiksami. Ich ważnym zadaniem jest uzupełnianie diety, zależnie od tego czego zwierzę potrzebuje- białka, energii, witamin czy minerałów. W tych paszach znajdziemy silnie skoncentrowane składniki odżywcze.

Surowce paszowe

Surowce paszowe to produkty dzięki, którym przemysł paszowy pracuje w odpowiedni sposób, ponieważ dzięki nim dbamy o zdrowie zwierząt, ale także ich wydajność jest lepsza. Jednym z nich jest kreda pastewna, która pomaga osiągnąć prawidłowy wzrost oraz wspomaga układ szkieletowy zwierząt. Stanowi także ochronę dla całego organizmu. Ekstrudaty to kolejne surowce paszowe, które mają kojący wpływ, ponieważ dzięki niemu polepsza się przyswajalność białka, ale także wspomaga trawienie. Drożdże paszowe są produktem białkowym, który usprawnia przemianę materii, a także umożliwia przyswajanie białka. Warto także wspomnieć o soli paszowej, która stanowi uzupełnienie diety u zwierząt hodowlanych, ponieważ jest bogata w składniki mineralne. Dzięki niej takie pierwiastki jak potas, magnez czy wapń stają się łatwo przyswajalne.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Rola taxi w turystyce miejskiej i promowanie lokalnych atrakcji

Taxi, często postrzegane jedynie jako praktyczny środek transportu, odgrywają znaczącą rol…