Zobacz, jak w zaledwie kilku krokach przekształcić obraz w Photoshopie przy użyciu Inteligentnych filtrów
Kolorystyka i sposób oświetlenia, stosowane w filmach, są zazwyczaj dość charakterystyczne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych i łatwo zauważalnych zabiegów jest użycie palety słabo nasyconych kolorów, która podkreśla zielenie, błękity i chłodne odcienie, osłabiając jednocześnie czerwienie, żółcie i inne cieplejsze barwy.
Na fotosach służących promocji filmu, lokalny kontrast – widoczny zwłaszcza w obszarach tonów średnich – jest przeważnie dość wysoki, a szczegóły w cieniach oraz światłach zostają dopasowane w taki sposób, że powstaje efekt przypominający nieco obraz HDR. Dodawane lub wzmacniane są także efekty oświetleniowe dla nadania scenie charakteru teatralnego, odpowiedniego dla obrazu wyświetlanego na srebrnym ekranie.

W tym samouczku pokażemy Ci, jak odtworzyć taki efekt. Dodatkowo będziesz mógł zobaczyć, jak elastyczne w działaniu są Inteligentne filtry Photoshopa, dzięki czemu pozwalają one dostosować siłę oddziaływania efektu nawet już po włączeniu trybu mieszania warstw.
REKLAMA
Polecamy busy do Niemiec: Busy Wrocław Niemcy
1 Przeprowadź korektę tonalną Wywołaj polecenie Obraz > Dopasowania > Cienie/Podświetlenia. Wystylizuj zdjęcie na obraz HDR, przesuwając suwaki w prawo, pozostawiając jednocześnie parametry Korekcja kolorów i Kontrast półcieni ustawione na 0. Powiel warstwę i Skonwertuj na Inteligentne filtry.
2 Zmiękcz światła Wywołaj Filtr > Rozmycie > Rozmycie gaussowskie i przeciągnij suwak Promień do wartości około 34 pikseli. Zmień styl warstwy na Ekran i w sekcji Warstwa bieżąca, rozdziel lewy trójkątny znacznik, klikając go z wciśniętym [Opt]/[Alt]. Przesuń prawą połowę do 255, a lewą do 115.
3 Dodaj flarę Utwórz nową warstwę. Naciśnij skrót [Shift]+[Opt]/[Alt]+[Cmd]/[Ctrl]+[E], wywołując dostępne w menu Warstwa polecenie Scal widoczne. Skonwertuj warstwę na Inteligentne filtry i wywołaj Filtr > Renderowanie > Flara obiektywu. Możesz dopasować ustawienia tego filtru nieco później.
4 Stonuj kolory Usuń flarę tam, gdzie nie jest potrzebna, zamalowując odpowiednie obszary na masce Inteligentne filtry. Utwórz warstwę dopasowania Krzywe, ustawiając jej tryb mieszania na Kolor, po czym warstwę Barwa/Nasycenie, zmieniając jej tryb mieszania na Nasycona, aby osłabić czerwienie.
5 Rozjaśnij i przyciemnij Utwórz nową warstwę. Wywołaj Edycja > Wypełnij i wybierz opcję 50% szarości. Naciśnij przycisk OK, a następnie zmień tryb mieszania na Łagodne światło. Ustaw niską wartość Krycia narzędzia Pędzel i maluj na biało, żeby rozjaśnić, a na czarno, by przyciemnić, fragmenty obrazu.
6 Stwórz winietę Za pomocą narzędzia Zaznaczenie, dokonaj selekcji tematu. Wywołaj polecenie Zaznacz > Zmień > Wtapianie (w przypadku dużej rozdzielczości, ustaw Promień wtapiania na ok. 200 pikseli), potem wybierz Zaznacz > Odwrotność. Utwórz warstwę dopasowania Krzywe i przyciemnij brzegi.
7 Użyj filtru Górnoprzepustowego Utwórz nową warstwę i skonwertuj ją na Inteligentne filtry. Wywołaj Filtr > Inne > Górnoprzepustowy i ustaw suwak Promień na około 30 pikseli. Kliknij symbol po prawej stronie warstwy Górnoprzepustowy w palecie Warstwy i wybierz tryb mieszania Łagodne światło.
8 Użyj narzędzia Gradient Na masce warstwy Inteligentne filtry, znajdującej się poniżej Warstwy 3, zastosuj narzędzie Gradient. Wybierz styl gradientu Od koloru narzędzia do koloru tła (od czerni do bieli), a następnie zaznacz ikonę Gradient lustrzany i opcję Odwróć. Przesuń gradient tak, by nie nachodził na twarz.