Zobacz, jak w zaledwie kilku krokach przekształcić obraz w Photoshopie przy użyciu Inteligentnych filtrów

Kolorystyka i sposób oświetlenia, stosowane w filmach, są zazwyczaj dość charakterystyczne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych i łatwo zauważalnych zabiegów jest użycie palety słabo nasyconych kolorów, która podkreśla zielenie, błękity i chłodne odcienie, osłabiając jednocześnie czerwienie, żółcie i inne cieplejsze barwy.

Na fotosach służących promocji filmu, lokalny kontrast – widoczny zwłaszcza w obszarach tonów średnich – jest przeważnie dość wysoki, a szczegóły w cieniach oraz światłach zostają dopasowane w taki sposób, że powstaje efekt przypominający nieco obraz HDR. Dodawane lub wzmacniane są także efekty oświetleniowe dla nadania scenie charakteru teatralnego, odpowiedniego dla obrazu wyświetlanego na srebrnym ekranie.

Kinowy portret
Kinowy portret

W tym samouczku pokażemy Ci, jak odtworzyć taki efekt. Dodatkowo będziesz mógł zobaczyć, jak elastyczne w działaniu są Inteligentne filtry Photoshopa, dzięki czemu pozwalają one dostosować siłę oddziaływania efektu nawet już po włączeniu trybu mieszania warstw.

 

REKLAMA

Polecamy busy do Niemiec: Busy Wrocław Niemcy

 

1 Przeprowadź korektę tonalną Wywołaj polecenie Obraz > Dopasowania > Cienie/Podświetlenia. Wystylizuj zdjęcie na obraz HDR, przesuwając suwaki w prawo, pozostawiając jednocześnie parametry Korekcja kolorów i Kontrast półcieni ustawione na 0. Powiel warstwę i Skonwertuj na Inteligentne filtry.

2 Zmiękcz światła Wywołaj Filtr > Rozmycie > Rozmycie gaussowskie i przeciągnij suwak Promień do wartości około 34 pikseli. Zmień styl warstwy na Ekran i w sekcji Warstwa bieżąca, rozdziel lewy trójkątny znacznik, klikając go z wciśniętym [Opt]/[Alt]. Przesuń prawą połowę do 255, a lewą do 115.

3 Dodaj flarę Utwórz nową warstwę. Naciśnij skrót [Shift]+[Opt]/[Alt]+[Cmd]/[Ctrl]+[E], wywołując dostępne w menu Warstwa polecenie Scal widoczne. Skonwertuj warstwę na Inteligentne filtry i wywołaj Filtr > Renderowanie > Flara obiektywu. Możesz dopasować ustawienia tego filtru nieco później.

4 Stonuj kolory Usuń flarę tam, gdzie nie jest potrzebna, zamalowując odpowiednie obszary na masce Inteligentne filtry. Utwórz warstwę dopasowania Krzywe, ustawiając jej tryb mieszania na Kolor, po czym warstwę Barwa/Nasycenie, zmieniając jej tryb mieszania na Nasycona, aby osłabić czerwienie.

5 Rozjaśnij i przyciemnij Utwórz nową warstwę. Wywołaj Edycja > Wypełnij i wybierz opcję 50% szarości. Naciśnij przycisk OK, a następnie zmień tryb mieszania na Łagodne światło. Ustaw niską wartość Krycia narzędzia Pędzel i maluj na biało, żeby rozjaśnić, a na czarno, by przyciemnić, fragmenty obrazu.

6 Stwórz winietę Za pomocą narzędzia Zaznaczenie, dokonaj selekcji tematu. Wywołaj polecenie Zaznacz > Zmień > Wtapianie (w przypadku dużej rozdzielczości, ustaw Promień wtapiania na ok. 200 pikseli), potem wybierz Zaznacz > Odwrotność. Utwórz warstwę dopasowania Krzywe i przyciemnij brzegi.

7 Użyj filtru Górnoprzepustowego Utwórz nową warstwę i skonwertuj ją na Inteligentne filtry. Wywołaj Filtr > Inne > Górnoprzepustowy i ustaw suwak Promień na około 30 pikseli. Kliknij symbol po prawej stronie warstwy Górnoprzepustowy w palecie Warstwy i wybierz tryb mieszania Łagodne światło.

8 Użyj narzędzia Gradient Na masce warstwy Inteligentne filtry, znajdującej się poniżej Warstwy 3, zastosuj narzędzie Gradient. Wybierz styl gradientu Od koloru narzędzia do koloru tła (od czerni do bieli), a następnie zaznacz ikonę Gradient lustrzany i opcję Odwróć. Przesuń gradient tak, by nie nachodził na twarz.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…