Zobacz na własne oczy

Długie godziny spędzane przed ekranami komputera, nadmierne przemęczenie oczu, wady wzroku nabywane z wiekiem. Każdy z nas powinien od czasu do czasu udać się do okulisty. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie sprzęty mogą czekać na ciebie podczas wizyty w gabinecie okulistycznym! 

Powrót do szkoły

Wszyscy pamiętamy przeprowadzane na bilansach zdrowia badania wzroku. Podstawowym narzędziem do nich są tablice okulistyczne. I chociaż zdarzają się uczniowie, którzy próbują przechytrzyć własne oczy zapamiętując cyfry albo liczby, tablica wciąż jest nieocenioną pomocą w dziedzinie sprzętu okulistycznego.

Badanie wykonywane jest zwykle przy każdej wizycie i pozwala na określenie ostrości wzroku pacjenta.

Sto lat wstecz 

Cofnijmy się na początki XX wieku. To wtedy skonstruowany został foropterWynalazek zrewolucjonizował rynek. Używane dotąd narzędzia posiadały tylko jedną soczewkę. Foropter jest urządzeniem na oboje oczu, co umożliwia dokładniejsze badania okulistyczne. Świat idzie z duchem czasu, dlatego we współczesnym gabinecie można zobaczyć zarówno foroptery manualne, jak i elektroniczne. Narzędzie używane jest przy określaniu popularnych wad – dalekowzroczności i krótkowzroczności, a także astygmatyzmu. Umożliwia również ocenienie tego, jak oczy współpracują między sobą.

Lampa Szczelinowa
Lampa Szczelinowa

W stronę światła

Kolejnym popularnym w gabinetach okulistycznym zabiegiem jest badanie przy pomocy lampy szczelinowej. Urządzenie jest mobilne (porusza się w górę i w boki), co pozwala dopasować je do każdego pacjenta. Przy badaniu wykorzystywana jest wiązka światła, układającą się na soczewce w kształt wąskiej szczeliny – stąd nazwa. Promień (najczęściej biały, chociaż występuje też w innych kolorach), kieruje się kolejno na różne części oka. Badanie wykrywa wiele chorób, między innymi ciała szklistego i siatkówki. Pozwala również określić, czy pacjent może nosić soczewki kontaktowe.

Rozsiądź się

W gabinecie niezwykle ważną rolę grają wygodne, profesjonalne fotele. Istotny jest fotel pacjenta, a także fotel operatora. W obydwu wypadkach siedzenia muszą być regulowane, co umożliwia komfortowe i dokładne badania.

Gabinet okulistyczny pod lupą

Okulistyka to bardzo dokładna i precyzyjna dziedzina medycyny. W grę wchodzi niezwykle delikatna część ludzkiego ciała – nasze oczy. Dlatego ważne jest specjalistyczne wyposażenie każdego gabinetu. W jego skład, oprócz wymienionych powyżej, wchodzą także lupy, biometry, dioptromierze, topografy i wiele innych. Zapoznanie się ze specyfiką i właściwościami sprzętu okulistycznego pomaga zniwelować stres przed wizytą i pozbyć się ewentualnych wątpliwości.

 

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP4

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…