ŚCIANY SZKIELETOWE

Konstrukcję ścian stanowi gęsto rozstawiony drewniany albo stalowy ruszt, wypełniony izolacją cieplną z wełny mineralnej, od strony pomieszczeń osłoniętą folią paroizolacyjną i wykończoną płytami gipsowo-karto-nowymi, a od zewnątrz obłożony poszyciem z płyt drewnopochodnych. Obecnie najpopularniejsze jest wykonanie drugiej warstwy ocieplenia w systemie BSO (określanej też skrótem ETICS) – podobnie jak ociepla się ściany dwuwarstwowe domów murowanych. Zaletą konstrukcji szkieletowych jest bardzo dobra izolacyjność cieplna przy niewielkiej grubości ścian, bo ocieplenie wypełnia niemal cały ich przekrój. Ściana o łącznej grubości 25 cm ma izolacyjność cieplną porównywalną z dwukrotnie grubszą murowaną ścianą dwuwarstwową. Od zewnątrz konstrukcję szkieletową można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym, płytkami klinkierowymi, a nawet cegłami elewacyjnymi.

ŚCIANY Z BALI

Ściany z bali
Ściany z bali

Same drewniane bale mają zbyt słabą izolacyjność cieplną, dlatego obecnie łączy się je z ociepleniem.

Dom z bali można ocieplić od zewnątrz, tak jak robi się to z murami. Jednak taki dom straci swój drewniany charakter, a głównie dla niego inwestorzy decydują się na taką technologię. Ściany można też ocieplać od środka – wykonać ruszt wypełniony wełną mineralną, osłonięty folią paroizolacyjną i pokryty płytami gipsowo–kartonowymi. Przy czym dom od środka będzie wyglądał jak murowany z otynkowanymi ścianami. Trzeci wariant, obecnie najpopularniejszy bo pozwalający zachować oryginalny wygląd domu, to podzielenie ściany na drewnianą warstwę zewnętrzną, ocieplenie z wełny mineralnej w środku i drewnianą warstwę wewnętrzną.

ŚCIANY Z PREFABRYKATÓW Z KERAMZYTU
ŚCIANY Z PREFABRYKATÓW Z KERAMZYTU

ŚCIANY Z PREFABRYKATÓW Z KERAMZYTU

Takie ściany stawia się z dużych płyt wielkości całej ściany, wykonanych w fabryce z keramzytobetonu, czyli betonu na kruszywie keramzytowym zamiast żwiru. Płyty takie są stosunkowo lekkie i mają dobrą izolacyjność cieplną. Na budowie gotowe elementy składa się w całość za pomocą dźwigu i wykonuje połączenia. W fabryce produkuje się też wiele elementów pod domowe instalacje – puszki elektryczne, bruzdy, przepusty. Można również zamówić płyty pokryte styropianem lub wykonane jako trójwarstwowe.

KOSZTY

Przy analizowaniu poszczególnych technologii trzeba wziąć pod uwagę całkowity koszt postawienia ściany z uwzględnieniem nie tylko samych ścian, ale również ocieplenia oraz elewacji. Można przyjąć że koszty postawienia i wykończenia ścian w każdej technologii murowanej są podobne i wynoszą 200-300 zł/m2. W przypadku ścian trój-warstwowych – o łącznych kosztach decyduje materiał ścian osłonowych, jeśli dobierzemy drogi klinkier, za m2 ściany zapłacimy nawet 450 zł.

Koszt wzniesienia domu w technologii prefabrykowanej jest zwykle zbliżony do wersji murowanej, lecz często widać to dopiero przy ostatecznym zestawieniu wszystkich robót i materiałów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tradycyjna budowa będzie znacznie tańsza, bo porównuje się koszty postawienia stanu surowego, bez termoizolacji, bez prac instalacyjnych i wykończeniowych, które też kosztują, a które zwykle przy rozpoczynaniu tradycyjnej budowy są niedoszacowane. W technologiach prefabrykowanych, szczególnie w przypadku zatrudnienia generalnego wykonawcy, koszt całej inwestycji można ustalić z góry.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie do sezonu budowlanego: Jak planować wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć opóźnień w projektach?

Rozpoczęcie sezonu budowlanego to czas, kiedy dokładne planowanie i przygotowanie mogą zde…