ŚCIANY SZKIELETOWE

Konstrukcję ścian stanowi gęsto rozstawiony drewniany albo stalowy ruszt, wypełniony izolacją cieplną z wełny mineralnej, od strony pomieszczeń osłoniętą folią paroizolacyjną i wykończoną płytami gipsowo-karto-nowymi, a od zewnątrz obłożony poszyciem z płyt drewnopochodnych. Obecnie najpopularniejsze jest wykonanie drugiej warstwy ocieplenia w systemie BSO (określanej też skrótem ETICS) – podobnie jak ociepla się ściany dwuwarstwowe domów murowanych. Zaletą konstrukcji szkieletowych jest bardzo dobra izolacyjność cieplna przy niewielkiej grubości ścian, bo ocieplenie wypełnia niemal cały ich przekrój. Ściana o łącznej grubości 25 cm ma izolacyjność cieplną porównywalną z dwukrotnie grubszą murowaną ścianą dwuwarstwową. Od zewnątrz konstrukcję szkieletową można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym, płytkami klinkierowymi, a nawet cegłami elewacyjnymi.

ŚCIANY Z BALI

Ściany z bali
Ściany z bali

Same drewniane bale mają zbyt słabą izolacyjność cieplną, dlatego obecnie łączy się je z ociepleniem.

Dom z bali można ocieplić od zewnątrz, tak jak robi się to z murami. Jednak taki dom straci swój drewniany charakter, a głównie dla niego inwestorzy decydują się na taką technologię. Ściany można też ocieplać od środka – wykonać ruszt wypełniony wełną mineralną, osłonięty folią paroizolacyjną i pokryty płytami gipsowo–kartonowymi. Przy czym dom od środka będzie wyglądał jak murowany z otynkowanymi ścianami. Trzeci wariant, obecnie najpopularniejszy bo pozwalający zachować oryginalny wygląd domu, to podzielenie ściany na drewnianą warstwę zewnętrzną, ocieplenie z wełny mineralnej w środku i drewnianą warstwę wewnętrzną.

ŚCIANY Z PREFABRYKATÓW Z KERAMZYTU
ŚCIANY Z PREFABRYKATÓW Z KERAMZYTU

ŚCIANY Z PREFABRYKATÓW Z KERAMZYTU

Takie ściany stawia się z dużych płyt wielkości całej ściany, wykonanych w fabryce z keramzytobetonu, czyli betonu na kruszywie keramzytowym zamiast żwiru. Płyty takie są stosunkowo lekkie i mają dobrą izolacyjność cieplną. Na budowie gotowe elementy składa się w całość za pomocą dźwigu i wykonuje połączenia. W fabryce produkuje się też wiele elementów pod domowe instalacje – puszki elektryczne, bruzdy, przepusty. Można również zamówić płyty pokryte styropianem lub wykonane jako trójwarstwowe.

KOSZTY

Przy analizowaniu poszczególnych technologii trzeba wziąć pod uwagę całkowity koszt postawienia ściany z uwzględnieniem nie tylko samych ścian, ale również ocieplenia oraz elewacji. Można przyjąć że koszty postawienia i wykończenia ścian w każdej technologii murowanej są podobne i wynoszą 200-300 zł/m2. W przypadku ścian trój-warstwowych – o łącznych kosztach decyduje materiał ścian osłonowych, jeśli dobierzemy drogi klinkier, za m2 ściany zapłacimy nawet 450 zł.

Koszt wzniesienia domu w technologii prefabrykowanej jest zwykle zbliżony do wersji murowanej, lecz często widać to dopiero przy ostatecznym zestawieniu wszystkich robót i materiałów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tradycyjna budowa będzie znacznie tańsza, bo porównuje się koszty postawienia stanu surowego, bez termoizolacji, bez prac instalacyjnych i wykończeniowych, które też kosztują, a które zwykle przy rozpoczynaniu tradycyjnej budowy są niedoszacowane. W technologiach prefabrykowanych, szczególnie w przypadku zatrudnienia generalnego wykonawcy, koszt całej inwestycji można ustalić z góry.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
 • Gdzie oddać ubrania?

  Brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania to problem wielu domów. Zwykle gdy za…
 • Koła przemysłowe

  Podstawowy podział kół do wózków

  Kółka do wózków pełnią niezwykle ważną rolę nie tylko w procesie produkcyjnym. Starannie d…
 • Skąd wziąć projekt studni?

  W każdym mieście są firmy projektujące studnie. Jeśli tylko komuś przyjdzie do głowy budow…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Gdzie oddać ubrania?

Brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania to problem wielu domów. Zwykle gdy za…