Kompresory powietrza najczęściej spotkać można w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Urządzenie te mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Są wykorzystywane również w przydomowych warsztatach, jak i dużych zakładach przemysłowych. Wszystkie dzięki temu, iż kompresor jest urządzeniem o uniwersalnym zastosowanie. Gdzie zatem jeszcze stosowane jest to urządzenie?

Pompowanie kół

Kompresor najczęściej kojarzy się z urządzeniem służącym do nadmuchiwania różnego rodzaju przedmiotów. Przykładem mogą być choćby opony. Dlatego kompresor spotkać można na niemal każdej stacji benzynowej. Zwykle są to kompresory tłokowe. Użycie tego urządzenia jest niezwykle proste. Wystarczy wziąć odpowiedni wąż odchodzący z urządzenia i przyłożyć do wentyla na kole. Jeśli kompresor jest elektryczny wystarczy na urządzeniu wcisnąć „Start”. W przypadku kompresora mechanicznego konieczne jest ręczne pompowanie. Do tego celu kompresory tłokowe mogą być wykorzystywane w domu. Można nimi napompować nie tylko opony samochodowe, ale i koła rowerowe.

Malowanie ciśnieniowe

Kompresor ma również swoje zastosowanie w procesie malowanie ciśnieniowego. W tym przypadku stosuje się kompresor olejowy. Korzystają z niego w szczególności zakłady lakiernicze. Idealnie sprawdzają się również do domowego użytku. Za ich pomocą pomalować można płot, meble oraz wszelkie inne powierzchnie. Takie malowanie jest zarówno efektywne, jak i estetyczne. Zastosowanie kompresora znacznie skraca proces malowania, a efekt jest bardzo zadowalający. Jeśli malowanie to często i domowe porządku. Tu także można wykorzystać kompresor. W tym przypadku kompresor bezolejowy. Świetnie sprawdzi się do przeczyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Motoryzacja

Kompresory, w tym kompresor tłokowy, wykorzystywany jest również w branży motoryzacyjnej. Służy do budowy części samochodowych. Dodatkowo warto wiedzieć, że choćby poduszki samochodowe w autach działają właśnie dzięki kompresorowi. To właśnie to urządzenie odpowiedzialne jest za nadmuchanie poduszek powietrznych.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej VIP

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie do sezonu budowlanego: Jak planować wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć opóźnień w projektach?

Rozpoczęcie sezonu budowlanego to czas, kiedy dokładne planowanie i przygotowanie mogą zde…