Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujemy po tym, jak wyrażamy chęć zakupu mieszkania, jest to czy decydujemy się na rynek pierwotny czy też rynek wtórny. Opierając się o dane dostępne z zeszłego roku, ponad połowa osób nie rozważa nawet zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Natomiast koło 30% nie ma zamiaru kupować mieszkania na rynku pierwotnym. Każda z tych opcji ma swoje wady oraz zalety, którym postaram się teraz trochę bliżej przyjrzeć.

Orędownicy rynku pierwotnego, do największych zalet zaliczają fakt, że wszystko w domu jest nowe, sam budynek jest w nienagannym stanie technicznym, pomieszczenia nie wymagają remontu oraz możliwość własnego wystroju od podstaw – wszystkie te wymogi spełnia Deweloper Bydgoszcz. Wymienia się również niskie koszty użytkowania, ponieważ do czynszu nie dolicza się kosztów na fundusz remontowy. Istnieją również pewne wady, o których warto powiedzieć. Na mieszkanie z rynku pierwotnego zazwyczaj oczekuje się dosyć długo. Umowę podpisuje się w początkowej fazie budowy, dlatego nie ma możliwości wprowadzenia się zaraz po zakupie. Niewiele osób skupia się na jakości nowych budynków. Jest to spowodowane tym, że jest ich niewielki procent na rynku – choć się zdarzają.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, to do największych zalet zalicza się właśnie możliwość natychmiastowego wprowadzenia się oraz niższe ceny. Wiele osób mówi również o możliwości negocjacji ceny. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym również można negocjować, jednakże efektowność jest o wiele niższa. Do wad należą: konieczność remontu oraz zły stan budynku.

Warto zauważyć, że szybkość realizacji jest czymś, czego bardzo brakuje na rynku pierwotnym, a na rynku wtórnym jest główną zaletą. Większość jednak osób pozytywnie wypowiada się o rynku pierwotnym nie wspominając o wadach.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…