Przede wszystkim ciepłe

Podstawową cechą braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji ścian zewnętrznych jest ciepło-chronność. Obecnie obowiązująca maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U wynosi 0,23 W/(m2,K), a od 1 stycznia 2021 r. zmniejszy się do 0,20.

Takie wartości U można uzyskać, wykorzystując odpowiednie materiały ścienne w każdej z technologii – zarówno murowanej, jak i prefabrykowanej.

Magazynujące energię

Drugą ważna cechą jest akumulacyjność cieplna, czyli zdolność ścian do magazynowania ciepła. Wpływa na stabilizację temperatury pomieszczeń i pozwala efektywnie wykorzystywać energię pochodzącą np. ze słońca. Ważne jest, że duża zdolność do akumulacji oznacza również mniejszą podatność domu na przegrzanie latem. Zdolność do akumulacji ciepła ma jednak i swoją negatywną stronę – w takim domu trudniej sterować ogrzewaniem, bo nie jesteśmy w stanie szybko podnieść ani obniżyć w nim temperatury. Trzeba więc uwzględnić jaki jest nasz tryb życia i jaki rodzaj ogrzewania planujemy. Wysoką akumulację zapewniają ściany o dużej masie, czyli takie, w których wewnętrzna warstwa jest z ciężkich materiałów, np. pełnych pustaków ceramicznych, a od zewnątrz znajduje się gruba warstwa izolacji termicznej. Niską zdolność akumulowania ciepła mają ściany szkieletowe, ze względu na ich niewielką masę powierzchniową. W efekcie taki budynek szybko się nagrzewa, ale i szybko stygnie.

I ciche

Zdolność do tłumienia hałasu to cecha szczególnie istotna dla inwestorów, którzy budują dom na posesji położonej przy ruchliwej drodze. Z tłumieniem dźwięków najlepiej radzą sobie materiały o dużej gęstości i masie, takie jak beton, silikaty i pełna cegła, najlepiej ocieplone wełną mineralną, która izoluje akustycznie skuteczniej niż styropian. Dlatego najlepiej tłumią dźwięki ściany trójwarstwowe, ocieplone wełną mineralną, z wentylowaną szczeliną powietrzną.

Oczywiście to tylko trzy parametry, oprócz nich ważna jest trwałość przegród i ich odporność na obciążenia i uszkodzenia.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie do sezonu budowlanego: Jak planować wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć opóźnień w projektach?

Rozpoczęcie sezonu budowlanego to czas, kiedy dokładne planowanie i przygotowanie mogą zde…