Kamienny dywan stał się bardzo popularnym podłożem wykorzystywanym zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domów. Z sukcesem można instalować ten rodzaj podłogi zarówno w łazience, jak i kuchni. Nada się także świetnie jako materiał pokrywający schody, taras czy balkon. Coraz więcej osób decyduje się na ten materiał, jako alternatywę dla klasycznej kostki brukowej. Czym jest kamienny dywan? Jak przygotować podłogę na położenie go?

Kamienny dywan – co to jest?

Jest to połączenie specjalnego typu kamieni składających się głównie z kwarcu, granitu lub marmuru oraz żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Jest to opcja coraz częściej podejmowana przy budowie nowych domów/kamienic oraz przy renowacji tych starszych. Za tym typem podłogi przemawia bardzo wiele plusów – charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, jest antypoślizgowa, a do tego pozwala na bardzo dużą swobodę w kwestii wyglądu, ze względu na użycie wielu typów kamieni.

Jak przygotować podłogę pod kamienny dywan?

Pierwszą kwestią jest dobór odpowiedniej podłogi – powinna być ona zrobiona z twardego i chropowatego podłoża, jak choćby beton. Jest to spowodowane właściwościami kamiennego dywanu – żywica poliuretanowa razem z kamieniami, musi się bardzo mocno związać z podłożem. W przeciwnym wypadku, mogą pojawić się problemy z nową nawierzchnią, po stosunkowo krótkim czasie. Jeśli podłoga jest brudna, to zaleca się jej bardzo solidne wyczyszczenie, tak by materiał budowlany związał się bez żadnych przeszkód z podłogą. Jeśli podłoga będzie brudna – żywica nie będzie w stanie zespolić się z podłożem, przez co samo położenie nowej nawierzchni stanie się problematyczne.

 

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie do sezonu budowlanego: Jak planować wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć opóźnień w projektach?

Rozpoczęcie sezonu budowlanego to czas, kiedy dokładne planowanie i przygotowanie mogą zde…