Dom Zdrowie Jak dbać i jak używać aparatu tlenowego?

Jak dbać i jak używać aparatu tlenowego?

6 min odczyt
0
1
3,620
Aparat tlenowy

Koncentrator tlenowy to sprzęt, który ułatwia szczególnie życie osobom przewlekle chorym. Jeżeli potrzebują one skorzystać z aparatury, mają taką możliwość zarówno w placówkach służby zdrowia, czyli w szpitalach, jak i mogą zakupić bądź wynająć takie urządzenie na użytek domowy. Nie wystarczy jednak tylko postawi sprzęt we właściwym miejscu. By maszyna działała sprawnie i spełniała swoje funkcje, należy o nią odpowiednio dbać.

Koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu

Jak zatem używać koncentratora tlenu? Istotnym faktem jest, iż coraz częściej sprzęty te nie potrzebują dodatkowej obsługi. Wystarczy kilka prostych kroków, by móc samodzielnie załączyć aparat tlenowy. Co ważne, wcale nie trzeba być specjalnie przeszkolonym, by zacząć korzystać z tegoż dobrodziejstwa. Na samym początku należy wyjąć urządzenie z opakowania. Kolejno trzeba poczekać, aż jego temperatura wyrówna się z temperaturą w otoczeniu. Później należy wyjąć butelkę nawilżacza i napełnić ją wodą destylowaną. Nie jest ona droga, kosztuje kilka złotych i jest dostępna w każdej aptece. Kolejny krok to podłączenie urządzenia do źródła stałego zasilania. Gdy już to zrobimy, załóżmy cewnik tlenowy i rozpocznijmy ustawianie poziomu transferowanego powietrza do organizmu pacjenta. Następnie należy jeszcze założyć wąsy tlenowe pacjentowi. To wszystko. Urządzenia działa i spełnia swoje funkcje.

Jakie warunki należy spełnić, by aparat tlenowy działał bez zarzutu? Przede wszystkim mowa tutaj o o pomieszczeniu, w którym nie panuje nadmierna wilgoć, jak np. łazienka. Nie można także korzystać ze sprzętu w pokoju, w którym unosi się powietrze zanieczyszczone dymem tytoniowym, czy innymi spalinami. Wtedy bowiem może dojść do szybkiego zatkania filtrów, a tym samym do nieprawidłowego funkcjonowania aparatury. W związku z tym, również istotna jest dbałość o filtry. W urządzeniach tego typu ą one umiejscowione w takim miejscu, by ich wyjęcie i wyczyszczenie nie sprawiało użytkownikom problemu. Jedyne, co użytkownik powinien wykonać, to wytrzepanie filtra bądź przepłukanie go pod wodą bieżącą z dodatkiem płynu do naczyń i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. Ważne, by filtr był całkowicie suchy, ponieważ w ten sposób unikniemy awarii sprzętu. Pamiętajmy, że awaria wynikająca właśnie z takiego błędnego i niezgodnego z instrukcją użytkowania niestety nie jest objęta gwarancją.

Zasady użytkowania sprzętu, którym jest aparat tlenowy nie różnią się od siebie, jeżeli jesteśmy posiadaczami stacjonarnego, czy mobilnego urządzenia. Najważniejsze, by zawsze regularnie sprawdzać i czyścić filtry. Trzeba także pamiętać o nawilżaczu. Nie każdy jest jednak zdecydowany, by korzystać z ej funkcji. Jeśli bowiem sprzęt nie jest systematycznie czyszczony i użytkowany, w nawilżaczu może dojść do pojawienia się pleśni, czy grzybów. Trzymając się powyższych zasad sprzęt będzie służył przez wiele lat i efektywnie wesprze tlenoterapię osoby chorej obłożnie, dla której jesteśmy często jedynym całodobowym wsparciem. Warto zatem zadbać zarówno o komfort pacjenta, jak i swój. Czysta aparatura to sprawna aparatura.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…