Źródłem hałasu niejednokrotnie są instalacje, w szczególności rozmaite rurociągi – wentylacji, kanalizacji itd.

Wentylacja to problem najnowszy, który pojawił się wraz z upowszechnieniem wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych, bo grawitacyjna – przy wszystkich swoich wadach – jest praktycznie bezgłośna. Żeby ją wyciszyć, architekt w pierwszym rzędzie powinien wybrać odpowiednie miejsce na centralę – możliwie daleko od sypialni i w sąsiedztwie łazienek lub kotłowni, a nie pokoju dziennego. Wówczas, nawet jeżeli centrala jest względnie głośna, jej praca nikomu nie przeszkadza. Podobnie trzeba dobrze przemyśleć trasy dla kanałów wentylacyjnych, je same wygłuszyć, a do elementów konstrukcyjnych mocować, stosując elastyczne zawiesia, ograniczające przenoszenie drgań.

W instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej, źródłem dźwięków jest przede wszystkim spływ ścieków oraz hałas występujący w zaworach i pompach, a za pośrednictwem rur przenoszony nawet na znaczne odległości.

Wyciszenie instalacji domowej
Wyciszenie instalacji domowej

W przypadku kanalizacji podstawowym problemem są piony. Wykonane z lekkiego tworzywa (cienkościenne rury PVC) słabo tłumią dźwięki i łatwo wpadają się w drgania. Ponadto żeby je ukryć, często wycina się bruzdy lub nawet dość szerokie kanały w ścianach, a izolacyjność akustyczna tak pocienionej przegrody bardzo spada. Sytuację nieco poprawia stosowanie uchwytów do rur z elastyczną gumową przekładką, tłumiącą drgania, oraz specjalnych rur, tzw. niskoszumowych. Jednak efekt często jest niezadowalający. Hałas z rur można wyeliminować, ukrywając je za ekranami i ściankami instalacyjnymi, pokrytymi od wewnątrz materiałem wyciszającym w postaci wełny mineralnej. Analogicznie, takim materiałem można pokryć także kanały instalacyjne.

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji wodnej, a także centralnego ogrzewania, powinniśmy zacząć od uświadomienia sobie, że sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony. Dlatego właśnie głośne są zawory, pompy, baterie czerpalne. Przy tym im gwałtowniejsza zmiana, tym hałas większy. Dodatkowo, każde gwałtowne zamknięcie lub otwarcie przepływu powoduje chwilowy skok ciśnienia (tak działa tzw. taran hydrauliczny). Żeby te dźwięki wyeliminować, trzeba stosować odpowiednio dobrane do parametrów całej instalacji zawory i pompy. Fatalną praktyką jest np. powszechne używanie zaworów kulowych jako regulacyjnych. Powinny zaś być stosowane tylko jako zawory odcinające – albo w pozycji pełnego otwarcia, albo całkiem zamknięte. Jeżeli ciśnienie w wodociągu jest wysokie, bardzo dobre efekty może dać zastosowani reduktora ciśnienia. Wprawdzie, w odróżnieniu od zaworu, obniża on ciśnienie do zadanej wartości, ale nie tłumi go, jeżeli ciśnienie w samym wodociągu spada.

Warto też wspomnieć o typowej bolączce w domach z własną studnią – głośnej pracy zestawu hydroforowego. Hałas jest mniej dokuczliwy, gdy taki zestaw architekt umieści w odpowiednio odseparowanym od reszty domu pomieszczeniu gospodarczym. Pomaga też zastosowanie dużego zasobnika wody – pompa włącza się rzadziej. Jednak są to półśrodki. Problem można zaś rozwiązać całkowicie, kupując odrębną pompę opuszczaną do studni i osobny zbiornik hydroforowy, który ustawiamy w budynku. Wówczas pracy pompy w domu, po prostu, nie słychać.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Bez kategorii

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie do sezonu budowlanego: Jak planować wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć opóźnień w projektach?

Rozpoczęcie sezonu budowlanego to czas, kiedy dokładne planowanie i przygotowanie mogą zde…