Inhalator to wysokiej klasy urządzenie, które znajdzie zastosowanie w każdym domu. Sprzęt ten – wbrew powszechnej opinii – idealnie sprawdzi się przy leczeniu nie tylko przewlekłych dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych, ale również chorób sezonowych bądź alergii. Aby dowiedzieć się jak działa inhalator, dokładnie przeanalizujmy części, z których się składa.

Najważniejszą częścią każdego inhalatora jest oczywiście komora nebulizacyjna. To od jej jakości zależy nie tylko szybkość inhalacji, ale również wielkość cząsteczek aerozolu. Pamiętajmy, iż cząsteczki o wielkości poniżej jednego mikrona są nieefektywne tj. nie osiadają w górnych bądź dolnych drogach oddechowych, a jedynie „wiszą” w powietrzu do momentu naszego wydechu. Wśród wszystkich inhalatorów, największą skuteczność w zakresie terapii wykazują urządzenia doprowadzające powietrze nie tylko z kompresora, ale również z zewnątrz. Nadmienić należy, że każda część komory nebulizacyjnej ma wpływ na działanie urządzenia. Zagubienie chociażby jednej z nich sprawia, że zmuszeni jesteśmy zakupić ponownie cały inhalator. Niewielu producentów umożliwia nam dokupienie poszczególnych elementów.

A

Inhalator
Inhalator

kcesoria będące w zestawie są niezwykle zróżnicowane i zależą od modelu urządzenia. Aby swobodnie wdychać wydobywający się z komory nebulizacyjnej lek w postaci aerozolu, niezbędne jest dobranie odpowiedniej końcówki. Klasyczne inhalatory posiadają w zestawie co najmniej jedną maskę, ustnik oraz końcówkę do nosa. Ustnik cieszy się dużą popularnością wśród dorosłych użytkowników nebulizatora. Niewielka końcówka sprzyja szybkiemu transportowi aerozolu bezpośrednio do dróg oddechowych. W przypadku dzieci znacznie lepiej sprawdzi się maska. Oczywiście, jeśli chodzi o najmłodszych, przed rozpoczęciem terapii należy skontaktować się z lekarzem. Niektóre inhalatory wyposażone zostały w specjalne smoczki do inhalacji oraz namioty inhalacyjne, aczkolwiek istnieje szereg przeciwskazań w ich stosowaniu. Te elementy również wymagają konsultacji lekarskiej.

Po każdej nebulizacji inhalator należy dokładnie oczyścić – zarówno komorę nebulizacyjną jak i poszczególne akcesoria. Kwestia ta została szerzej opisana w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Nie zaleca się stosowania tych samych akcesoriów do inhalacji przez więcej niż jedną osobę. Zestawy rodzinne posiadają szereg końcówek dodatkowych, które sprzyjają leczeniu co najmniej dwóch osób – ustnik, końcówka donosowa, maska dla dziecka, maska dla osoby dorosłej etc.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • W świecie butelek

    Żyjemy w świecie, w którym otacza nas mnóstwo plastiku. Prawie wszystko pakowane jest w pl…
  • Białko

    Zalety stosowania białka dla sportowców. Niezbędny budulec mięśni. Białko na pewno jest bu…
  • Co robić, aby się nie przeziębiać?

    Wszystko wskazuje na to, że masz przeziębienie? Świadczą o tym bowiem charakterystyczne ob…
Załaduj więcej Zdrowie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Na czym polega osuszanie budynków?

Narastająca wilgoć w budynku potrafi naprawdę zniszczyć jego strukturę, a dodatkowo negaty…