Na temat egzaminu państwowego na prawo jazdy i przygotowania młodego kierowcy do bezpiecznego korzystania z dróg rozmawiamy z mł. insp. Markiem Konkolewskim z Komendy Głównej Policji, egzaminatorem w WORD Warszawa.

Na rynku jest obecnie mnóstwo ośrodków nauki jazdy. Jak wybrać ten najlepszy, który dobrze przygotuje nas do egzaminu i późniejszej bezpiecznej jazdy?

– O wyborze ośrodka szkolenia kierowców nie może decydować kryterium ceny. Sprawdźmy więc następujące rzeczy: referencje ośrodka, dobór kadry instruktorów, ich staż pracy, okres funkcjonowania ośrodka na rynku, zdawalność (są takie rankingi), opinie internautów, rekomendacje, stan sprzętu, w tym samochodów. Niektórzy biorą też pod uwagę lokalizację ośrodka. Są tacy, którzy wybierają szkołę jazdy położoną najbliżej WORD-u Z pozoru to duży plus, bo wtedy instruktorzy znają na pamięć wszystkie trasy egzaminacyjne i uczą młodego kursanta – ku jego zadowoleniu – pod kątem zdania egzaminu Ale nawet jeśli młody człowiek zda egzamin, to jak poradzi sobie później na innej trasie?

Reklama:

Ośrodek Szkolenia Kierowców MACH  – Nauka jazdy Warszawa Odlewnicza

Co sprawia najwięcej problemów na egzaminie?

– Przede wszystkim opanowanie nerwów. Co trzecia osoba opuszczająca samochód po egzaminie twierdzi, że to jeden z najtrudniejszych egzaminów w życiu. Skąd się to bierze? Instruktor, z którym jeździmy 30 godzin, to dla nas guru, nawiązuje się między nami specyficzna więź, w pewnym sensie uzależniamy się od niego, co daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Aż tu nagle na egzaminie rodzi się stres, bo są nowe okoliczności – inny samochód, inna konfiguracja placu manewrowego, inna trasa niż zwykle, inny człowiek siedzi na fotelu obok.

Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

– Najlepsze lekarstwo na taki stres to stworzyć podobną sytuację, w której kursant spotka się z inną osobą, na innym placu i w innym aucie. Dodatkowe 2-3 godziny jazdy z innym instruktorem zmniejszy stres egzaminacyjny, uodporni zdającego na nowe sytuacje. To będzie nasz mały egzamin sprawdzający przed egzaminem państwowym.

nauka jazdy
nauka jazdy

Co jeszcze może pomóc zdającemu zwalczyć stres?

– Pamiętajmy, że w myśl nowych przepisów na egzaminie państwowym w au-cie może z nami jechać nasz instruktor, ten, który nas uczył – to znacznie zmniejsza napięcie i dodaje zdającym pewności siebie. Jeśli kilka dni przed egzaminem nie czujesz się pewnie, twój instruktor, który cię zna, radzi, byś wziął dodatkowe jazdy – zrób to. Nie oznacza to, że chce wziąć od ciebie ekstra pieniądze. Dodatkowy czas poświęcony na jazdy zaprocentuje w przyszłości, bo będziesz bardziej bezpieczny na drodze. Instruktor zna twoje słabe i mocne strony. Jeśli z tej rady nie skorzystasz, może się zdarzyć, że będziesz przystępował do egzaminu kilka razy, do tego pod presją, że musisz zdać, bo kolejny egzamin to kolejne pieniądze. I to spotęguje stres. Lepiej wydać te pieniądze na instruktora niż na kolejne egzaminy państwowe.

A inne sposoby na stres?

– Nie słuchać obiegowych opinii ani mitów o egzaminatorach – to bzdury. Nie czytać głupot na forach, odizolować się od tego. Na kilka godzin przed egzaminem państwowym lepiej nie brać dodatkowych jazd. Bo jeśli instruktor nagle cię skrytykuje albo popełnisz błędy, jazda nie będzie ci się kleić, to już na dzień dobry staniesz się kłębkiem nerwów. Dzień przed egzaminem najlepiej wykorzystać na odpoczynek, dobrze się wyspać.

Jak uniknąć głupich błędów na egzaminie?

– Pytać i jeszcze raz pytać. Czasami głupi błąd wynika z niezrozumienia lub niedosłyszenia polecenia, a kursant wstydzi się zapytać. Należy też pamiętać, że kierowanie pojazdem to przede wszystkim praca myślowa, trzeba korzystać ze ściągi w postaci zachowania innych kierowców, patrzeć, jak sobie radzą w danej sytuacji

Co zdającemu sprawia największe problemy?

– Zmiana pasa ruchu, skręt w lewo na skrzyżowaniu oraz skręt w lewo lub zawracanie na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Jeśli kursant boi się zawracać, skręcać w lewo, jeździć w nocy, w deszczu itp. i powie o tym instruktorowi, ten powinien go właśnie tym katować, a nie mu ulegać, po to by klient, który płaci, był zadowolony, bo po egzaminie dojdzie do katastrofy. Jeśli nie podoba nam się podejście instruktora, można to zgłosić i poprosić o jego zmianę lub zmienić szkołę. Ważne: WORD-y uruchomiły nową usługę – w ramach lekcji dodatkowej można poćwiczyć na ich placach manewrowych. Pamiętaj, że egzamin przebiega pod nadzorem kamer, rozmowy są nagrywane i zawsze można się odwołać od wyniku.

APEL DO RODZICÓW!

Celem nadrzędnym nie jest zdanie egzaminu, lecz to, aby młody człowiek nauczył się jeździć autem. Bo szybko jego umiejętności zweryfikuje ulica. Nie będzie wtedy przy nim instruktora. Rodzic nie może się cieszyć, że dziecko zdało za pierwszym razem. Powinien mu pomóc doskonalić umiejętności. Odpowiedzialny rodzic powinien znaleźć czas na wspólną jazdę z dzieckiem.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Hobby

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a sezonowość: Kiedy i gdzie szukać najlepszych ofert w zależności od pory roku

Planowanie podróży często wiąże się z wyborem odpowiedniego momentu, aby skorzystać z najl…