Edukacja, tak jak wiele innych elementów naszego życia, cały czas się zmienia, reformuje. Niektóre elementy idą w dobrą stronę, ponieważ więcej uwagi poświęca się samym uczniom, nie traktuje się ich grupowo, lecz coraz częściej postrzega jako jednostki. Stale zmieniają się również programy nauczania, a wcześniej wypracowane sztywne zasady stają się elastyczne. Główny jednak problem polega na tym, że te zmiany nie dotyczą polskich szkół – no chyba że są to placówki prywatne. Czasem ciężko to zrozumieć, ponieważ chodzi przecież o nasze dzieci oraz ich przyszłość. Warto więc pamiętać o kilku elementach, które koniecznie powinny zostać zreformowane w polskim systemie edukacji.

Mniej prac domowy, a więcej pracy na lekcjach. Temat ten często pojawia się w debatach na temat polskiego szkolnictwa. Zdania w tej sprawie są mocno podzielone, ponieważ część rodziców i kadry nauczycielskiej uważa, że dzięki tej praktyce można wyrobić sobie poczucie obowiązku. Druga strona jednak zaznacza, że wartość zadawanych prac jest niska. W małym stopniu są to ćwiczenia kreatywne, zazwyczaj odtwórcze, które zabierają czas na rozwijanie pasji lub zwyczajne kontakty międzyludzkie – z rodzicami lub przyjaciółmi.

Wadliwy wydaje się również system ocen. Według obowiązującego systemu edukacji, na każdym etapie nauki może być stosowana także ocena opisowa. Nauczyciele jednak niezwykle rzadko korzystają z tej możliwości. Jaki jest tego powód? Wydaje się, że dlatego, iż wymagałoby to od nich więcej pracy. „Sztywne oceny” krzywdzą dzieci, ponieważ już od najmłodszych lat zachęca ich do niezdrowej rywalizacji. Już na początku nauczania wyraźnie pokazuje się kto jest lepszy, a kto gorszy, dzieląc dzieci i narażając inne na brak akceptacji. Oceny opisowe tłumaczyłyby, co zrobiły źle, a nie zaznaczały, że zrobiły źle i już.

Szkoła nie powinna przypominać wojska. Kultura osobista, przestrzeganie ogólnych zasad życia społecznego oraz bezpieczeństwo są elementami niezbędnymi w szkole. Na tym jednak powinny się zakończyć reguły narzucane dzieciom. Niestety, w placówkach edukacyjnych często panuje wojskowa dyscyplina. Przez to na co dzień brakuje beztroskiego śmiechu, a zamiast tego jest smutek, stres oraz płacz.

Komentarze
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Praca

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przygotowanie do sezonu budowlanego: Jak planować wypożyczenie sprzętu, aby uniknąć opóźnień w projektach?

Rozpoczęcie sezonu budowlanego to czas, kiedy dokładne planowanie i przygotowanie mogą zde…